//

Συνεχίζουν με νίκες, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ(15/02)

Με δύο παιχνίδια, ανοίγει το Σάββατο, το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής στην Σούπερ Λιγκ, με τον ΠΑΟΚ να δοκιμάζεται στην Λάρισα και τον Ολυμπιακό να φιλοξενεί τον Πανιώνιο.

ΑΕΛ – ΠΑΟΚ

Η ΑΕΛ το περασμένο Σάββατο, ταξίδεψε στην Λαμία, για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά κολλημένες στο μηδέν, μετά από ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, με λίγες καλές φάσεις, μπροστά και στις 2 εστίες. Έμεινε έτσι για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ έχει καταφέρει να βρει δίχτυα μόνο σε 2 από αυτά και με 26 βαθμούς, βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας, απέχοντας πάντως, μόλις 2 από την εξάδα. Στο AEL FC ARENA και σε 11 φετινά ματς, έχει 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες, με τέρματα 13 υπέρ και 13 κατά.

Ο ΠΑΟΚ από την μεριά του, υποδέχτηκε στην Τούμπα τον ΟΦΗ, κόλλησε στο μηδέν για ένα ημίχρονο αλλά σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και επικράτησε άνετα με 4-0. Επέστρεψε έτσι στις νίκες, μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό και με 55 βαθμούς, παραμένει στην 2η θέση, 2 πίσω από τον πρωτοπόρο, Ολυμπιακό. Εκτός έδρας και σε 11 εξόδους, έχει 7 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες, με τέρματα 19 υπέρ και 12 κατά. Την Τετάρτη, ο Δικέφαλος του Βορρά, κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 1-0 τον Παναθηναϊκό και με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς, πήρε δίκαια το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Ολυμπιακός την περασμένη Κυριακή, δυσκολεύτηκε πολύ στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, αγωνίστηκε παίκτη λιγότερο στο τελευταίο τέταρτο αλλά κατάφερε στο φινάλε να αποδράσει με το πολύτιμο τρίποντο, με τον Χασάν να σκοράρει. Έφτασε έτσι τους 57 βαθμούς και απολαμβάνει τη μοναξιά την κορυφής, απέχοντας 2 από τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί. Στο Καραϊσκάκης, οι ερυθρόλευκοι είναι πανίσχυροι, με 10 νίκες και 1 ισοπαλία σε 11 ματς, με τέρματα 27 υπέρ και 6 κατά. Στο κύπελλο, ο Ολυμπιακός, υποδέχτηκε την Λαμία και είδε τον χάρο με τα μάτια του, αφού βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 3-2 και βρέθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Την Πέμπτη, ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Άρσεναλ, για τους 32 του Europa League, ενώ την Κυριακή, παίζει στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Πανιώνιος από την άλλη, υποδέχτηκε στη Νέα Σμύρνη την Ξάνθη, με τις δύο ομάδες να μένουν στην λευκή ισοπαλία, μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι. Με 10 βαθμούς, οι Νεοσμυρνιώτες παραμένουν καθηλωμένοι στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και χρειάζονται ένα θαύμα πλέον στα πλέι άουτ για να παραμείνουν στην κατηγορία. Εκτός έδρας και σε 11 εξόδους, μετράνε 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 9 ήττες, με τέρματα 6 υπέρ και 28 κατά.