//

Κερδίζει και μένει μόνος, στην κορυφή, ο ΠΑΟΚ(23/12)

Στην Τούμπα, πέφτει την Δευτέρα, η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λιγκ, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον Ατρόμητο.

ΠΑΟΚ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ο ΠΑΟΚ την περασμένη Πέμπτη, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στη Νέα Σμύρνη, με 2 γκολ όμως στην επανάληψη, κατάφερε να αποδράσει με το πολύτιμο τρίποντο, επικρατώντας δίκαια με 2-0.

Ο Δικέφαλος του Βορρά διεύρυνε έτσι το αήττητο σερί του, είναι στην 2η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς και θέλει τη νίκη, για να βρεθεί πλέον μόνος στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ, μετά την γκέλα του Ολυμπιακού στον Βόλο.

Στην Τούμπα και σε 7 παιχνίδια, έχει 5 νίκες και 2 ισοπαλίες, με τέρματα 14 υπέρ και 6 κατά.

Σημαντικά προβλήματα για τον Φερέιρα, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στους Άκπομ, Κρέσπο, Ελ Καντουρί και Ζαμπά.

Παίξε νόμιμα και με ασφάλεια στον Stoiximan

Ο Ατρόμητος από την μεριά του, υποδέχτηκε στο Περιστέρι την Λαμία, βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε με γκολ του Βέλλιου στο φινάλε, να σώσει την παρτίδα, παίρνοντας τον ένα βαθμό.

Έμεινε πάντως για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος, έφτασε τους 19 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μακριά από την έδρα του και σε 7 παιχνίδια, έχει 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες, με τέρματα 10 υπέρ και 13 κατά.

Ο Σάββας Παντελίδης, δεν αντιμετωπίζει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα και θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Όσον αφορά την ιστορία των αναμετρήσεων, την τελευταία πενταετία στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ μετράει 3 νίκες έναντι 1 του Ατρομήτου, ενώ 1 ματς έληξε ισόπαλο.