//

//

//

Κερδίζει και μένει στη Σούπερ Λιγκ, ο ΟΦΗ(22/05)

ΟΦΗ και Πλατανιάς, θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους, το απόγευμα της Τετάρτης, στο Γεντί Κουλέ, με φόντο μία θέση στην Σούπερ Λιγκ της επόμενης περιόδου.

ΟΦΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Ο ΟΦΗ την περασμένη Κυριακή, παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στα Περιβόλια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και αρκέστηκε στο ισόπαλο, 0-0, κόντρα στον Πλατανιά.

Θεωρητικά παραμένει το φαβορί του ζευγαριού, θα πρέπει όμως να δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα, αφού αν δεχτεί τέρμα, θα πρέπει να σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές, για να παραμείνει στην κατηγορία.

Στα τελευταία 9 παιχνίδια, πάντως, ανεξαρτήτου έδρας, έχει μόλις 1 ήττα από τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, μετρώντας ακόμα 4 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Βέρα πονοκεφαλιάζει από τις απουσίες των Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδη και Γιαννούλη στην άμυνα.

Παίξε νόμιμα και με ασφάλεια στον Stoiximan

Ο Πλατανιάς από την άλλη, μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΟΦΗ στο πρώτο ματς που έγινε στα Χανιά, δεν κατάφερε όμως να σκοράρει, ενώ στην επανάληψη έδωσε έμφαση στην άμυνα και αρκέστηκε τελικά στην λευκή ισοπαλία.

Πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση στο Γεντί Κουλέ, κόντρα σε μία ποιοτικότερη και πιο έμπειρη ομάδα, επιστρέφοντας στα σαλόνια της Σούπερ Λιγκ.

Οι Χανιώτες θα αγωνιστούν με αμυντικούς προσανατολισμούς και θα επιδιώξουν να χτυπήσουν στην κόντρα, αφού αν σκοράρουν θα βρεθούν πολύ κοντά στο όνειρο της ανόδου.

Νίλι και Ρουσσάκης τέθηκαν στην διάθεση του Τάτση, ο οποίος αναμένεται να προβεί σε 1-2 αλλαγές στο αρχικό σχήμα, χωρίς όμως να αλλάξει το 3-5-2.

Επτά φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να έχει 3 νίκες έναντι 2 του Πλατανιά, ενώ 2 ματς έληξαν ισόπαλα. Στα 5 πιο πρόσφατα ματς, επαληθεύτηκε το unde 2,5 γκολ, ενώ στα 4 από αυτά, είχαμε 0-1 γκολ.

Τον κρίσιμο σημερινό αγώνα του Γεντί Κουλέ, θα διευθύνει ο Κομίνης.