//

//

//

Ροντέο στη Λειψία, για την πληγωμένη Τότεναμ (10/03)

Μεγάλο ματς μέσα στη Λειψία, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Τότεναμ, εκεί όπου οι Λονδρέζοι καλούνται να απαντήσουν στο 0-1 του πρώτου ματς για τη φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γερμανοί έκαναν ένα εξαιρετικό ματς μέσα στο Λονδίνο στο πρώτο παιχνίδι της σειράς και πήραν ένα σπουδαίο διπλό με 0-1 κόντρα στην Τότεναμ χάρις το πέναλτι του Βέρνερ, οπότε και έχει τώρα το πάνω χέρι με μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση και σε μία περίοδο που παραμένουν αήττητοι για πέντε ματς (3-2-0) σε όλες τις διοργανώσεις, παρότι με σερί ισοπαλίες για τη Μπουντεσλίγκα.

Η Λειψία τελευταίο εντός έδρας ματς έφερε 1-1 κόντρα στη Λεβερκούζεν και την προηγούμενη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα έμεινε στο 0-0 μέσα στη Βόλφσμπουργκ, ενώ στα αγωνιστικά της, δεν θα έχει τον τραυματία Ορμπαν και αμφίβολοι είναι οι Καμπλ, Βέρνερ και Κονατέ, με μία πιθανή ενδεκάδα πάντως να έχει τους: Γκουλάσκι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκάνο, Χόλστενμπεργκ, Άνταμς, Λάιμερ, Ζάμπιτσερ, Ανχελίνιο, Βέρνερ, Σικ, Ενκουνκου.

Από την πλευρά της, η Τότεναμ είναι σε μία άσχημη αγωνιστική περίοδο μετά και από το χειρότερο σερί της εδώ και χρόνια και από Ποτσετίνο εποχής, με πέντε σερί ματς χωρίς νίκη για όλες τις διοργανώσεις και από αυτά να έχει τέσσερις ήττες (0-1-4) με μόλις το τελευταίο τους παιχνίδι μέσα στη Μπέρνλι να μην χάνει, με το 1-1 στην προηγούμενη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ήδη υπάρχει τεράστια πίεσε προς τον Μουρίνιο για τις εμφανίσεις και ειδικά τώρα που έχει στεναχωρήσει και ποδοσφαιριστές με δηλώσεις του, όπως τον Ντομπελέ που τον θεωρεί ξένο σώμα για την αρχική ενδεκάδα τουλάχιστον ή τον Ντάιερ που είχε το περιστατικό στις εξέδρες του γηπέδου, αλλά μέσα σε όλα αυτά καλείται να γυρίσει το 0-1 του πρώτου ματς και να πάρει πρόκριση, παρά και τις αγωνιστικές δικαιολογίες λόγω της απουσίας των Σισοκό, Σον και Κέιν, ενώ τώρα και ο Σεσενιόν είναι αμφίβολος, με πιθανή ενδεκάδα να έχει τους: Λορίς, Οριέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντάιερ(ή Ντομπελέ), Λο Σέλσο, Μπέργκβαιν, Μόουρα, Ντέλε Άλι.